Panchatantra story in Odia | ପଞ୍ଚଚନ୍ଦ୍ର କାହାଣୀ in Odia

Panchatantra story in Odia | ପଞ୍ଚଚନ୍ଦ୍ର କାହାଣୀ in Odia

The Wise Rabbit’s Lesson | ଜ୍ଞାନୀ ରାବଣର ଶିକ୍ଷା

ଏକଦା, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଣୀରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ସବୁଜ ଜଙ୍ଗଲରେ, ରୁମି ନାମକ ଏକ ଚତୁର ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଜ୍ଞାନୀ ରାବଣ ବାସ କଲା | ରୁମି ନିଜର ଜ୍ଞାନ ଏବଂ କାହାଣୀ କହିବା କ skills ଶଳ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲର ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲା ​​| ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କ ବୁରୁ ନିକଟରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ, ଉତ୍ସାହର ସହିତ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ କାହାଣୀକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ |

ଗୋଟିଏ ଭଲ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ ରାଶିରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ରୁମି ଦେଖିଲେ ଏକ ଛୋଟ ପଶୁ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଗଭୀର ଆଲୋଚନାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି | କ uri ତୁହଳ ବ p ିଗଲା, ସେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ପଚାରିଲେ, “ମୋର ବନ୍ଧୁଗଣ, କ’ଣ ହେଲା?”

ପଶୁମାନେ ବୁ explained ାଇଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଶିକ୍ଷା ଶିଖିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ପ Pan ୍ଚଚନ୍ଦ୍ରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପା stories ୍ଚଟି କାହାଣୀ ଖୋଜୁଥିଲେ | ରୁମିର ଆଖି ଆନନ୍ଦରେ ଆଲୋକିତ ହେଲା, ଏବଂ ସେ ନମ୍ରତାର ସହିତ ନିଜର ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ |

ଏକ ଗଛର ଆରାମଦାୟକ ଛାଇ ତଳେ ଏକ ବୃତ୍ତରେ ବସି ରୁମି ତାଙ୍କ କାହାଣୀ କହିବା ଆରମ୍ଭ କଲା | ତାଙ୍କର ଶବ୍ଦ ଯୁବ ଜୀବମାନଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଯାଦୁ ବାନ୍ଧିଲା, ସେମାନଙ୍କୁ ନ als ତିକତା ଏବଂ କାହାଣୀ ଜଗତକୁ ପଠାଇଲା |

ପ୍ରଥମେ, ରୁମି “ସିଂହ ଏବଂ ରାବଣ” ର କାହାଣୀ କହିଥାଏ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଉପରେ ବୁଦ୍ଧିର ମହତ୍ତ୍ୱ ଶିଖାଏ | କାହାଣୀଟି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସିଂହ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି ଯିଏ ରାବଣର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଥାଏ, ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରେ ଯେ ଛୋଟ ଏବଂ ନମ୍ର ମଧ୍ୟ ବଳବାନମାନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବ |

ଏହା ପରେ, ରୁମି ଦୟା ଏବଂ କୃତଜ୍ଞତା ବିଷୟରେ ଏକ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ କାହାଣୀ “ଦି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଏବଂ କପୋତ” ଅଂଶୀଦାର କଲେ | ପଶୁମାନେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଶୁଣୁଥିଲେ ଯେ ଏକ ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ଦୟା କିପରି ଏକ କପୋତର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କଲା, ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ବନ୍ଧନ ସୃଷ୍ଟି କଲା |

ତୃତୀୟ କାହାଣୀ, “ମାଙ୍କଡ଼ ଏବଂ କୁମ୍ଭୀର”, ଛୋଟ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣାର ବିପଦ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଲା | ରୁମିଙ୍କ ଭାବପ୍ରବଣ କାହାଣୀରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଜଣେ ଚତୁର ମାଙ୍କଡ଼ କିପରି ନିଜର ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ସମ୍ବଳକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱାସଘାତକ କୁମ୍ଭୀରକୁ ପରାସ୍ତ କଲା |

ଆଗକୁ ବ, ି ରୁମି “ଗୋଲଡେନ୍ ଅଣ୍ଡା ସହିତ ଗୋସ୍” ସହିତ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲେ | ଏହି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ତୃପ୍ତିର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଲୋଭରୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥାଏ | ସେମାନେ ଏକ ମୂର୍ଖ କୃଷକଙ୍କ କାହାଣୀରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ, ଯିଏ ଲୋଭ ଦ୍ୱାରା ସୁନା ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥିବା ଡାକୁକୁ ମାରିଦେଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଭାଗ୍ୟ ହରାଇଲେ |

ଶେଷରେ, ରୁମି “କଇଁଛ ଏବଂ ସ୍ୱାନ” କୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ | କାହାଣୀ ସାମୂହିକ ପ୍ରୟାସ ଏବଂ ଏକତାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲା ​​| ପଶୁମାନେ ଶିଖନ୍ତି କିପରି ଏକ ଜ୍ଞାନୀ କଇଁଛ ଏକ ପଲ ଜିଜ ସହିତ ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ କରି ତାଙ୍କୁ ଏକ ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ନଦୀ ପାର କରି ଦଳଗତ କାର୍ଯ୍ୟର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲା |

ରୁମି ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ କାହାଣୀ ସମାପ୍ତ କଲାବେଳେ, ପଶୁମାନେ ପ୍ରଶଂସା କରି ସେମାନଙ୍କର ପାଉଁଶ ଏବଂ ଡେଣାକୁ କରତାଳି ଦେଲେ | ସେ ଏପରି ମୂଲ୍ୟବାନ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିବାରୁ ଜ୍ଞାନୀ ରାବଣକୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ନୂତନ ଜ୍ଞାନରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଗଲେ, ସେମାନେ ଶିଖିଥିବା ନ ics ତିକତାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ |

ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ସାହରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ରୁମି ହସିଲେ। ସେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଯୁବକ ମାନସିକତା ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବା | ସେହି ଦିନଠାରୁ, ରୁମି ନିଜର କାହାଣୀ-କାହାଣୀ ପରମ୍ପରାକୁ ଜାରି ରଖି ଭବିଷ୍ୟତ ପି generations ି ପାଇଁ ଏକ ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ହୋଇପାରିଥିଲେ |

ଏବଂ ତେଣୁ, ଜଙ୍ଗଲର ହୃଦୟରେ, ରୁମିର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ, ଜ୍ଞାନୀ ରାବଣ, ଏବଂ ତାଙ୍କର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ କାହାଣୀ ସବୁ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୁନ on ପ୍ରତିରୂପ ଜାରି ରଖିଥାଏ, ଯାହାକି ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ, କରୁଣା ଏବଂ ଏକତାର ଚିରସ୍ଥାୟୀ ଶକ୍ତି ମନେ ପକାଇଥାଏ |

ଶ୍ରେଷ୍ଠ କାହାଣୀ >> ନ moral ତିକ ସହିତ ହିନ୍ଦୀରେ ପଞ୍ଚତତ୍ତ୍ short କ୍ଷୁଦ୍ର କାହାଣୀ | ଚାରୋଟି ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ଶିକାରୀ | ଚାରିଜଣ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ଶିକାରୀ <<

2. The Enchanted Oasis | ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଓସିସ୍ |

ଏକଦା, ଦୂର ମରୁଭୂମିରେ, ଏକ ମରୁଭୂମି ଥିଲା ଯାହା ଏହାର ଯାଦୁକରୀ ଗୁଣ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା | ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ଯିଏ ଏହାର ଚମକୁଥିବା ଜଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସଫଳ ହୁଏ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା | ଅବଶ୍ୟ, ମରୁଭୂମିରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଜଣେ ବାଲୁକା କାଦୁଅ ଦେଇ ଏକ ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ରାସ୍ତାରେ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା |

woman is assaulted by a shark in a deep ocean

ଅନେକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନେ ମ as ସୁମୀ ସନ୍ଧାନରେ ବାହାରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆମୀର ନାମକ ଜଣେ ନାମମାତ୍ର ବାଳକ ଥିଲେ | ନିଷ୍ଠାପର ଏବଂ ଆଶାବାଦୀ, ସେ ଏକ ନମ୍ର ଅଖା ଏବଂ ସ୍ୱପ୍ନରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୃଦୟ ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦୟ ମରୁଭୂମିରେ ଯାତ୍ରା କଲେ | ପି generations ଼ି ପରେ ଚାଲିଥିବା କାହାଣୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ, ଆମୀର ପ୍ରାଚୀନ ପଥ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ଯାହାକି “ଟ୍ରାଏଲ୍ ଅଫ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍” ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଏକ ପଥ ଏକ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ ଓସାସକୁ ନେଇଥାଏ |

ଆମିର ଅସୀମ ମରୁଭୂମି ଦେଇ ଗତି କଲାବେଳେ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଧ urance ର୍ଯ୍ୟର ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ତାଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ତାଙ୍କର ନିରନ୍ତର ଇଚ୍ଛା ଦ୍ୱାରା ସେ ଦୃ ever ଭାବରେ ରହିଲେ | ସେମାନଙ୍କର ଯାତ୍ରା ସମୟରେ, ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ବାଧାବିଘ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିଖିବାକୁ ଥିବା ଏକ ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି |

ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣ ଏକ ବିରାଟ ବାଲୁକା orm ଡ଼ ଆକାରରେ ଆସିଥିଲା, ଯାହା ଆମୀରଙ୍କୁ କ୍ରୋଧରେ ପରିଣତ କରିବ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଥିଲା | ଶୀଘ୍ର ଚିନ୍ତା କରି ସେ ଏକ ପଥର ଓଭରହଙ୍ଗ ତଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇ ଧ pati ର୍ଯ୍ୟର ସହିତ storm ଡ଼ର ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଲେ | ଏହି ପରୀକ୍ଷା ତାଙ୍କୁ ଧ patience ର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ଥିରତାର ମୂଲ୍ୟ ଶିଖାଇଲା |

ଦ୍ୱିତୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ ନିଜକୁ ଏକ ମିରାଜ୍ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଏକ ସହଜ ଉପାୟର ଭ୍ରମ ସହିତ ଆମୀରଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା | ମିରାଜର ଭ୍ରମାତ୍ମକ ପ୍ରକୃତିକୁ ଚିହ୍ନି ସେ ଏହାର ପ୍ରଲୋଭନକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପଥରେ ଅଟକି ଗଲେ | ଏହି ପରୀକ୍ଷା ତାଙ୍କୁ ଚତୁରତାର ମହତ୍ତ୍ taught ଶିଖାଇଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସତ୍ୟ ରହିଲା |

ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଜାରି ରଖିବାବେଳେ ଆମିର ଏକ ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଉପତ୍ୟକାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ଗଭୀର କ୍ରୁଭାସ୍ ସହିତ ଉପହାସ ହୋଇଥିଲା | ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପରେ ଯତ୍ନର ସହ ବିଚାର ଆବଶ୍ୟକ, ଯେହେତୁ ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ପଦକ୍ଷେପ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ଏକାଗ୍ରତା ସହିତ, ସେ ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ନିଷ୍ଠାର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁ izing ି ବିପଜ୍ଜନକ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ |

>>Top 5 Panchatantra short stories in hindi with moral | पंचतंत्र लघु कथाएँ हिंदी में<<

ଚତୁର୍ଥ ପରୀକ୍ଷଣ ଏକ ଭୟଙ୍କର ବାଲୁକା orm ଡ଼ର ରୂପ ନେଇଥିଲା ଯାହା ଆମୀରଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା | ଏହା ତାଙ୍କ ନିଷ୍ଠାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ସାନ୍ତ୍ୱନା ପାଇଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଦମ୍ୟ ସମର୍ଥନରୁ ଶକ୍ତି ପାଇଲେ | ଏହି ପରୀକ୍ଷା ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେମର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରେରଣା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ମହତ୍ତ୍ୱ ଶିଖାଇଲେ |

ଶେଷରେ, ଅସଂଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଦୁ Ulations ସହିବା ପରେ ଆମୀର ଲୁକ୍କାୟିତ ମରୁଭୂମିରେ ପହଞ୍ଚିଲେ | ସେ ଏହାର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ରହସ୍ୟ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ପୁଷ୍କରିଣୀର ଧାରରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାରା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ କିଛି ସମୟ ନେଇ, ସେ ନିଜର ଏକ ଇଚ୍ଛା ବିବେଚନା କଲେ – ଏକ ଇଚ୍ଛା ଯାହା ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବଦଳାଇପାରେ |

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ, ମରୁଭୂମି ଉପରେ ଏକ ଉଷ୍ମ ସୁନାର ଆଲୋକ ପକାଇଲେ, ଆମୀର ଆଖି ବନ୍ଦ କରି ଇଚ୍ଛା କଲେ | ସେ ତାଙ୍କ ନାମମାତ୍ର ଜନଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଏକତା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା, ସେମାନଙ୍କ ବିବାଦର ସମାପ୍ତି ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ କାମନା କରିଥିଲେ। ମ as ସୁମୀର ଇଚ୍ଛା ସହିତ, ଆମୀର ତାଙ୍କ ଶିରା ମାଧ୍ୟମରେ ଆଶା ଏବଂ ସଂକଳ୍ପର ଏକ ତରଙ୍ଗ ଅନୁଭବ କଲେ |

ଏକ ନୂତନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭରପୂର ହୋଇ ଆମୀର ନିଜ ପଦକ୍ଷେପକୁ ପଛକୁ ନେଇ ମରୁଭୂମି ଦେଇ ଗଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ତାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ପାଇଥିବା ଜ୍ଞାନରେ ସଜ୍ଜିତ | ସେ ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରିଗଲେ, ସେ ଶିଖିଥିବା ଶିକ୍ଷା ବାଣ୍ଟିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶୀଦାରିତ ସ୍ୱପ୍ନ ଦିଗରେ ଏକତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଲେ |

ଏବଂ ତେଣୁ, ମରୁଭୂମିରେ, ଆମିରଙ୍କ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ ଓସିସ୍ ବଞ୍ଚିଥାଏ – ସାହସ, ଦୃ ever ତା ଏବଂ ଏକକ ଇଚ୍ଛାର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଶକ୍ତି | ଆଶା ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଯୁବ ହିରୋଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ନାମମାତ୍ର ଜନଜାତି ଏକତାର ଭବିଷ୍ୟତ ଆଡକୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି,

vinodswain.1993@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Moral Stories in Hindi For Class 9 The Story of Tenali Raman in Hindi A Thirsty Crow Story moral | प्यासी कौवे की कहानी Greed is Bad Short Story in English Short Story in English